Teriery walijskie znane są ze swego upodobania do polowań, ale czy sprawdzą się także w domu jako towarzysze rodziny? Są to psy bardzo lojalne i przyjaźnie nastawione do człowieka, dlatego idealnie pasują jako uzupełnienie każdej rodziny. Mają nietuzinkowy, wyróżniający się charakter i uważane są za wulkany energii – z takim łobuzem w domu na pewno nigdy nie zagości nuda!
Terier walijski– wygląd i opis rasy
- Rozmiar: do 40 cm
- Sierść: szorstkowłosa
- Długość życia: 10-14 lat
- Waga: do 10 kg
Charakterystyka:
- Aktywność: 5/5
- Chęć do zabawy: 5/5
- Inteligencja: 5/5
- Łatwość szkolenia: 4/5
- Terytorialność: 3/5
- Linienie: 3/5
- Kontakty z innymi psami: 4/5
- Kontakty z kotami: 3/5
- Kontakty z dziećmi: 4/5
Terier walijski – wzorzec rasy
Teriery walijskie mają proporcjonalną budowę i sprawiają wrażenie psów gotowych do pracy. W klasyfikacji FCI należą do grupy terierów oraz do sekcji terierów dużych i średnich. Teriery walijskie nie podlegają próbom pracy. Typowy wygląd przedstawiciela tej rasy to:
- Płaska czaszka średnio szeroka między uszami
- Mało zaznaczony stop
- Czarny nos
- Średniej długości kufa
- Silna szczęka i żuchwa
- Stosunkowo małe, ciemne, okrągłe oczy o wyrazie pełnym temperamentu
- Małe uszy w kształcie litery V, osadzone dość wysoko, noszone ku przodowi i przylegające do policzków
- Średniej długości, lekko łukowata szyja zgrabnie osadzona w łopatkach
- Krótki tułów
- Mocne lędźwia
- Głęboka, średniej wielkości klatka piersiowa z dobrze wysklepionymi żebrami
- Ogon kopiowany bądź niekopiowany, noszony wysoko
- Proste, dobrze umięśnione kończyny o mocnej kości
- Kocie, małe, okrągłe łapy
Teriery walijskie posiadają twardą, zwartą sierść określają jako druciana. Ich sierść jest dość obfita oraz posiada podszerstek. Preferowane umaszczenie do czarna podpalana lub szaro-czarna bez czarnych kresek na palcach. Niepożądana jest czarna sierść poniżej stawów skokowych.
Terier walijski – charakter
Terier walijski nie jest aż tak pełen temperamentu jak inne teriery, ale zdecydowanie posiada swój unikalny, wyrazisty charakter. Są to psy określane jako bardzo energiczne, odważne, a nawet i nieustraszone. Mimo pewnego siebie charakteru nie przejawiają agresji. Z natury teriery walijskie są posłuszne swojemu właścicielowi, do którego bardzo się przywiązują. Na co dzień są wesołe, ciekawskie i przyjaźnie nastawione do ludzi i obcych zwierząt, chociaż zdarza się, że mniejsze zwierzęta będą postrzegać jako zwierzynę łowną. Źle zsocjalizowane teriery mogą być zaczepne i nieustępliwe w walce. Psy są niezwykle inteligentne, ale przejawiają pewną niezależność. Dlatego lepiej nie spuszczać ich ze smyczy za nieogrodzonym terenie. Z uwagi na swoje dawne użytkowanie wymagają dużej dawki ruchu na świeżym powietrzu i zapewnienia im nowych bodźców. Psy pozostawione samopas na dłuższy czas będą się nudzić, co skutkować może niszczeniem sprzętów i kopaniem dołów.
Terier walijski – długość życia
Przeciętna długość życia teriera walijskiego wynosi około 10-14 lat. Zadbany i kochany pies zdecydowanie ma szansę dożyć górnej granicy wieku. Właściciel powinien przede wszystkim zadbać o odpowiednią profilaktykę w postaci dobrej jakości pożywienia oraz codziennych spacerów, na których pies będzie miał okazje spożytkować nadmiar energii. Niestety sama miłość właściciela nie wystarczy, powinien on także zadbać o regularne wizyty u lekarza weterynarii, który zadba o niezbędne szczepienia oraz badania kontrolne. Każdy pies powinien być także stale zabezpieczony przeciwko kleszczom, które przenosić mogą groźną dla jego życia babeszjozę. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów w postaci kropelek, obroży czy tabletek.
Terier walijski – zdrowie
Terier walijski wykazuje predyspozycje do poniższych chorób:
- Dysplazja stawów biodrowych – choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych
- Zwichnięcie rzepki – z uwagi na wrodzoną wiotkość więzadeł rzepki
- Dysplazja stawów łokciowych – choroba zwyrodnieniowa stawów łokciowych
- Zwichniecie soczewki – ryzyko zachorowania jest ponad 7-krotnie większe u terierów walijskich niż u innych ras. Choroba prowadzi do wtórnej jaskry i ślepoty
- Alergiczne zapalenie skóry – nadwrażliwość na alergeny kontaktowe, wziewne lub pokarmowe
- Jaskra
- Niedoczynność tarczycy
Należy pamiętać, że nie są to wszystkie choroby, na które zachorować może terier walijski. Z tego względu każdy niepokojący objaw powinien zostać skonsultowany z lekarzem weterynarii.
Terier walijski – pielęgnacja
Pielęgnacja psa rasy terier walijski z reguły jest prosta i przyjemna. Psy z reguły dobrze znoszą wykonywane przy nich zabiegi pielęgnacyjne o ile są do nich przyzwyczajane od chwili pojawienia się w domu. Raz w tygodniu należy wyczesać sierść teriera z wypadniętej sierści za pomocą specjalnej szczotki. Szczotkę należy utrzymywać w czystości i po każdym czesaniu dokładnie ją wyczyścić. Sierść teriera powinna być trymowana co około 6 miesięcy, dzięki czemu włos będzie rósł zdrowy i błyszczący. Strzyżenie jest niewskazane, ponieważ osłabia strukturę włosa i może powodować jego odbarwienie. Warto co najmniej raz w tygodniu szczotkować zęby teriera walijskiego. Zapobiegnie to odkładaniu się płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, które przyczyniają się do brzydkiego zapachu z pyska i stanów zapalnych. W tym celu należy zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę z miękkim włosiem oraz pastę przeznaczoną dla zwierząt. Ludzkie pasty do zębów są szkodliwe dla psów i pod żadnym pozorem nie należy z nich korzystać. Należy regularnie sprawdzać także stan uszu teriera oraz długość pazurów. Niektóre psy mają skłonność do zapychania gruczołów okołoodbytowych, które trzeba będzie opróżnić manualnie – możesz wykonać to sam w domu lub skorzystać z pomocy lekarza weterynarii lub technika.
Terier walijski – żywienie
Podstawą prawidłowego żywienia teriera walijskiego jest zakup karmy o dobrym składzie, która pokrywała będzie zapotrzebowanie pokarmowe na składniki odżywcze i mineralne każdego psa. Karma powinna posiadać przejrzysty skład, a jej głównym składnikiem powinno być mięso lub ewentualnie podroby. Ilość podawanej karmy należy dopasować indywidualnie do aktywności fizycznej pupila. Im bardziej aktywny pies – tym więcej energii będzie potrzebował do prawidłowego rozwoju. Spadek wagi oraz zmatowiała, przerzedzona sierść to znak, że twój pies nie otrzymuje dziennie odpowiedniej ilości składników odżywczych i witamin. Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie dopasować diety do wymagań żywieniowych swojego teriera – warto skorzystać z porady wykwalifikowanego psiego dietetyka. Przekarmianie psa jest równie groźne dla jego zdrowia jak niedożywienie. Powoduje to odkładanie się tkanki tłuszczowej podskórnie oraz wokół narządów wewnętrznych, co znacznie pogarsza ich funkcjonowanie. Taki stan prowadzi do otyłości, która jest groźną chorobą źle wpływającą na pracę serca oraz układ ruchu.
Terier walijski – szkolenie i wychowanie
Teriery walijskie to psy niesamowicie inteligentne i bardzo posłuszne. Do tego uwielbiają spędzać czas z właścicielem, dlatego wspólny trening to dla nich miła okazja do spędzenia czasu z ulubionym człowiekiem. Chcąc osiągnąć jak najlepsze efekty należy pamiętać, żeby ciągle urozmaicać trening, próbować nowych wyzwań oraz odpowiednio nagradzać psa za prawidłowo wykonane zadanie. Nic tak nie motywuje teriera do nauki jak ulubiony smakołyk od właściciela!
Terier walijski – szczeniaki i hodowla
Szczenię teriera walijskiego od pierwszej chwili w nowym domu od razu staje się oczkiem w głowie nowych właścicieli. Trzeba mieć jednak na uwadze, że pies właśnie został oddzielony od mamy i rodzeństwa i trafił do zupełnie nieznanego mu miejsca. Właściciel w ciągu pierwszych dni powinien być szczególnie wyrozumiały wobec psiego dziecka i nie oczekiwać od niego, że od razu zacznie bawić się i uczyć sztuczek. Po chwili na aklimatyzację niezbędna jest wizyta ze szczenięciem u lekarza weterynarii, który zaplanuje niezbędne szczepienia i odrobaczenia chroniące małego teriera walijskiego przez groźnymi chorobami. Wybierając hodowlę, z której decydujesz się na zakup psa należy przede wszystkim sprawdzić, czy jest ona zrzeszona w Związku Kynologicznym, a hodowane zwierzęta są zdrowe, dobrze odżywione i mają zapewnione najlepsze warunki bytowe. Kupując szczenięta po okazyjnych cenach może okazać się, że pochodzą one z niezarejestrowanej hodowli. Zdarza się, że szczenięta pochodzące z takich miejsc są niedożywione, zapchlone a nawet chore.
Terier walijski – cena
Cena zakupu szczeniaczka teriera walijskiego waha się między 3000 a 4000 złotych. Im większym szacunkiem cieszy się dana hodowla tym cena zakupu będzie większa. Idzie to w parze z osiągnięciami konkursowymi rodziców, co wpływa na potencjał wystawowy szczeniąt. Szczenię powinno posiadać metrykę urodzenia potwierdzającą jego drzewo genealogiczne oraz książeczkę zdrowia z informacją o przebytych szczepieniach i odrobaczaniu.
Terier walijski – historia rasy, ciekawostki
- Terier walijski to wczesna linia czarnych podpalanych szorstkowłosych terierów staroangielskich. Rasa znana jest od ponad tysiąca lat, ale oficjalną nazwę otrzymała dopiero w połowie XIX wieku.
- W Walii użytkowane były głównie do polowań na listy, borsuki i wydry. Psy tej rasy dobrze radziły sobie także z tępieniem gryzoni. Obecnie pełnią jednak funkcję psów do towarzystwa.
Terier walijski – dla kogo?
Teriery walijskie dzięki swojemu przyjaznemu nastawieniu do ludzi dobrze sprawdzą się praktycznie w każdym domu. Odpowiedzialny opiekun powinien mieć czas na codziennie intensywne spacery oraz treningi, aby wychować ułożonego i zrównoważonego psa. Teriery walijskie dobrze sprawdzą się w domu z dziećmi oraz z innymi zwierzętami. Należy zadbać o ich odpowiednią socjalizację zarówno z kotami jak i psami różnych rozmiarów, aby nie przejawiały wobec nich zachowań łownych. Są to psy posiadające ogrom energii, nie nadają się więc dla osób starszych bądź zapracowanych. Idealnie dogadają się natomiast z osobą lubiącą sporty na świeżym powietrzu!